ناگفته های بانکوک،شهری پر رمز و راز – آژانس هواپیمایی مهاجری خراسان

ناگفته های بانکوک،شهری پر رمز و راز

download
پرچم تایلند

پایتخت تایلند برای دوستداران طعم‌های جدید یک شهر ایده‌آل است؛ جایی که می‌توانید در آن ادویه‌های متنوع و خوشمزه‌ای را امتحان کنید. در محله چینی‌های بانکوک غوغایی برپاست که فقط کسانی که از آن بازدید کرده‌اند می‌توانند تصورش را بکنند؛ در بازار این محله از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانید پیدا کنید. اگر دوست دارید یک شب آرام را سپری کنید می‌توانید سراغ کشتی‌های رودخانه چائوپرایا بروید اما اگر طرفدار شب زنده داری هیجان انگیز هستید بهتر است سراغ بازارهای شبانه بروید. ۱۱ میلیون نفر در ساختمان‌های بلند و برج‌های سر به فلک کشیده این شهر زندگی می‌کنند و شب‌های بانکوک زنده و پر هیجان هستند.

بانکوک در حقیقت نام یکی از مناطق شهر کرونگ است که از نظر لغوی به معنای شهر فرشتگان است، این درحالی است که نام اصلی این شهر به عنوان طولانی‌ترین نام یک شهر در رکورد گینس ثبت شده است. با وجود این‌که از این نام‌گذاری طویل ۲۰۰ سال می‌گذرد اما هنوز توریست‌ها این منطقه را به نام قدیمی آن یعنی بانکوک می‌شناسند. مهم نیست که شما این خطه را به چه نامی بشناسید، مهم این است که بانکوک جاذبه‌های بسیاری برای گردشگران دارد.اگر دوستدار ماجراجویی و اکتشاف در یک شهر تاریخی و در عین حال مدرن هستید بانکوک شهر شماست.

مذهب

۹۵٪ جمعیت بودایی ، ۴٪ مسلمان و یک درصد باقی‌مانده سایر ادیان و مذاهب در مناطق خاصی از تایلند، اکثریت جمعیت با مسلمان است که بزرگترین اقلیت مذهبی تایلند بوده و در اجتماعاتی مجزا از غیر مسلمانان زندگی می‌کنند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. در تایلند، ۹۴٫۶ درصد مردم بودایی، ۴٫۶ درصد مسلمان، ۰٫۷ درصد مسیحی و ۰٫۱ درصد باقی ادیان هستند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد

زبان

زبان تایلندی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های شرق آسیاست و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می‌کنند هرچند گویش‌های قومی و منطقه‌ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملاً برای کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، غیرقابل فهم است. این زبان، تک سیلابی و با پنج لحن (آهنگ) مختلف است که هر لحنی، معنای یک سیلاب واحد را تغییر می‌دهد. ترکیب این لحن‌ها و سیستم نوشتاری پیچیده و نیز تلفظ‌های دشوار این زبان سبب شده که یادگیری این زبان برای خارجی‌ها سخت شود. با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می‌شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست. با این وجود در بیشتر هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های این کشور، انگلیسی و برخی از زبان‌های اروپایی استفاده می‌شود و اسامی خیابان‌ها نیز به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی هستند. هر چند یادگیری این زبان ساده نیست اما کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، با یادگیری واژگان اندک می‌توانند تجربه دلپذیرتری داشته باشند به ویژه اینکه مردم این کشور انتظار ندارند خارجیان زبان آنها را بدانند و از این رو بسیار شگفت زده شده و به آنها می‌گویند که بسیار خوب صحبت می‌کنند. برای تبدیل نوشتاری زبان تایلندی به لاتین، هیچ روش استانداردی وجود ندارد و بنابراین ممکن است یک کلمه واحد تایلندی به چندین شکل لاتین نوشته شود به همین دلیل هم در کتاب‌های راهنما، واژه نامه‌ها و سایر متون، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. استانداردترین روش موجود «سیستم نوشتاری پادشاهی تایلند» است که استفاده از آن رو به افزایش است و برای اسامی خیابان‌ها نیز همین شیوه به کار برده می‌شود. ترتیب جملات در این زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولاً در جمله حذف می‌شود. ضمایر نیز بنابر جنسیت افراد تغییر می‌کند. هم چنین افعال در زبان تایلندی صرف نمی‌شوند و هیچ شناسه‌ای ندارند. همچنین، دربارهٔ زبان تایلندی می‌توان به این مورد جالب اشاره کرد که پادشاه تایلند زبانی منحصر به خود دارد که در هیچ جای کشور به این زبان صحبت نمی‌شود و با پادشاه تنها به این زبان می‌توان سخن گفت.

 

 

 

 

واحد پولی

پول رایج تایلندی بت Baht  است و هر بت  به یکصد ساتانگ Satang  تقسیم می شود که معمولا زیاد رایج نیست و اغلب اجناس ، حداقل ، یک بت قیمت دارند. سکه های تایلندی ۲۵ و ۵۰ ساتانگ ، یک بت ، دو بت ، پنج بت و ده بت هستند. جز آن ها ، اسکناس های ده بتی قهوه ای ، بیست بتی سبز ، پنجاه بتی آبی ، صد بتی قرمز ، پانصد بتی ارغوانی و هزلر بتی قهوه ای نیز وجود دارند. اسکناس ده بتی ،  بسیار کم است و معمولا از سکه های ده بتی استفاده می کنند. روی همه ی اسکناس ها تصویر پادشاه فعلی تایلند چاپ شده است. رنگ اسکناس ها ی صد و پانصد بتی ، تقریبا یک شکل به نظر می رسد و هنگام شمارش ، باید دقت کرد که اشتباه نشوند. ارز تایلند ، شناور است و نرخ تبدیل آن ، روزانه تغییر می کند. معمولا نرخ تبدیل، در روزهای تعطیل شنبه و یک شنبه کمتر است ؛ اما تغییرات بسیار اندک است. برای تبدیل ارز به پول رایج تایلند، می توان به بانک های محلی ، صرافی ها ، هتل های بزرگ ، مراکز خرید بزرگ و …  مراجعه کرد ؛ اما بهتر است از صرافی ها یا بانک ها استفاده کنید. هر دلار آمریکا حدود ۳۲ بت بهار ۱۳۸۹ و هربت حدود ۳۰۰ ریال است

فرهنگ و آداب رسوم بانکوک
فرهنگ تایلندی ها آمیزه ای از فرهنگ کشورهای هند ، چین ، کامبوج و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی است. همانند بسیاری از کشورهای آسیایی ، احترام گذاشتن به اجداد و نیاکان ، یک بخش اصلی و ضروری از تمرین های روحانی تایلندی هاست. تایلندی ها بسیار مهمان نواز و بخشنده ، نرم خو و صلح جو هستند و سلسله مراتب اجتماعی برای آن ها بسیار مهم است. بزرگترها نقش مهمی در تصمیم گیری ها و مراسم خانوادگی دارند. سبک احوال پرسی سنتی تایلندی ها ، وای Wai  نام دارد و معمولا به این ترتیب است که ابتدا فرد کوچک تر دست می دهد ؛ نوک انگشتانش را روی سر می گذارد و خم می شود تا صورتش با دست هایش مماس شود. بعد خطاب به خانم ها عبارت ساوات – دی کا Sawat – dii ka   و خطاب به آقایان ، عبارت ساوات – دی کراپ Sawat – dii khrap به معنای سلام را ادا می کند ؛ سپس بزرگترها به همین شیوه پاسخ آنها را می دهند. در مقام و موقعیت های اجتماعی مانند دولت نیز این که چه کسی وای را کار می رود. بچه ها بچه ها نیز هنگام رفتن به مدرسه و بازگشت به منزل به همین شیوه به والدین خود ادای احترام می کنند. به طور کلی ، این نوع احوال پرسی ، نشانه ی احترام و تکریم فرد به دیگران است.

 

مکان ها و جاذبه گردشگری بانکوک

 

۱  وات آرون

وات آرون به معنی «معبد سپیده دم» یکی از معابد بودایی واقع در کرانه غربی رود چائو فرایا است.این معبد به عنوان یکی از زیباترین و منحصربفردترین معابد در بانکوک شناخته می‌شود که از طراحی زیبا‌، منظره رودخانه و دورنمای جذابی برخوردار است. وات آرون مکانی عالی برای شروع بازدیدتان در بانکوک است . وات آرون درست رو بروی رود وا فو بنا شده، بنابراین شما می‌توانید هم معبد هم رودخانه را یکجا بازدید کنید. برای عبور از رودخانه نیز هرچند دقیقه یکبار قایقی عبور می‌کند.

۲گراند پالاس و وات پراکائو

گراند پالاس و وات پراکائو واقع در بخش کهن شهر گراند پالاس (کاخ‌های پادشاهی)، مشهورترین نشان اختصاصی شهر بانکوک است.این بنا در سال ۱۷۸۲ ساخته شده و به مدت ۱۵۰ سال قصر تایکینگ بوده است .در اینجا چندین ساختمان قابل توجه هستند که درون مجموعه گراند پالاس وجود دارند . مهم‌ترین آنها وات پراکائو است که به معنی «معبد بودای زمردین» است. برای وارد شدن به گراند پالاس و وات پراکائو شما باید لباس مخصوص به تن کنید . مردها‌، شلوار های بلند ، لباس آستین بلند و کفش بپا می‌کنند و زن ها، دامن های بلند. شما نیز برای وارد شدن می‌توانید خارج از کاخ لباس مناسب اجاره کنید.

۳ – بازار چاتوچاک

چاتوچاک، بزرگترین بازار آخر هفته‌ در تایلند است. این بازار مشهور حدود ۱۵۰۰۰ غرفه دارد و روزانه حدود ۲۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. چاتوچاک یکی از مشهور ترین بازار های خیابانی جهان است و یکی از پربازدید‌ترین جاذبه‌های توریستی بانکوک به شمار می‌رود.

۴ – وات فو
وات فو یا معبد بودای خوابیده یکی دیگر از معابد زیبای بخش کهن شهر بانکوک است.این معبد به دلیل مجسمه غول پیکر بودای خوابیده‌ای که ۴۶ متر طول دارد‌، مشهور و معروف است . وات فو در فاصله کوتاهی از گراند پالاس قرار دارد و درست رو به روی رود وات آردن بنا شده است .بنابراین شما می‌توانید به راحتی همه این بناهای زیبا را یکجا بازدید کنید .

 

۵ – رود چائو فرایا

رود چائو فرایا از داخل بانکوک میگذرد و در نهایت به خلیج تایلند می‌ریزد. این رود مهم‌ترین خصیصه شهر بانکوک است و بازدید کردن از شهر از روی این رود سوار بر قایق تجربه بسیار دلچسبی است که می‌تواند به شما کمک کند دید بهتری از بانکوک داشته باشید . از یک سو آسمان خراش‌های بزرگ در امتداد رودخانه و از سوی دیگر خانه‌های شناور چوبی برخی بومی ها در کنار کانال های کوچک .

۶ – بازار شناور

بازار شناور مکانی است که در آن محصولات‌، اغلب میوه‌ها ،سبزیجات و غذاهای پخته شده تایلندی روی قایق فروخته می‌شوند. مشهور‌ترین بازار شناور، بازار domnoen saduak است که در راچا بوری‌، نزدیک به بانکوک واقع است. شما کانال های باریک بازار را باهدایت قایق تور ،گشت می‌زنید .با اینکه بازار از توریست ها پر شده، اما جو آنجا بسیار عالی است .کل بازدید‌، شروع شده از بانکوک تا بازار و برگشتن از آن، تقریبا نصف روز زمان می‌برد.

۷ – جاده khaosan

 

شاید باید آنرا مشهور‌ترین خیابان بانکوک معرفی کرد .khaosan خیابان کوتاهی است حدود یک کیلومتر در شمال گراند پالاس. این خیابان محل‌های اقامت ارزانی را برای باربر‌ها و دیگر افراد با بودجه کم پیشنهاد می‌کند، آژانس‌های مسافرتی که تمام نیاز های شما را برطرف می‌کنند و مغازه‌هایی که تقریبا همه چیز می‌فروشند.

۸ – مرکز خرید mbk

 

بانکوک یکی از شناخته شده‌ترین مکان‌ها برای خرید است و mbk یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید آن ! Mbk دارای ۸ فروشگاه و در حدود ۲۰۰۰ مغازه و رستوران و تقریبا ۱۰۰ هزار بازدید کننده در روز است. فروشگاه‌های این مرکز خرید هم محصولات معتبر و هم نامعتبر می‌فروشند‌، پس ابتدا اطمینان حاصل کنید محصولی را که بالای آن پول می‌دهید دریافت می‌کنید.

 

 

۹جاده‌ی یائومارت (محله چینی ها)

جاده یائومارت، در واقع خانه چینی‌های ساکن در بانکوک است و همچنین یکی از مکان‌ها و جاذبه‌های توریستی محبوب استکه شهرت آن به دلیل رستوران‌های زیادی است که در آن وجود دارد.

۱۰ – خانه جیم تامسون

جیم تامسون یک تاجر آمریکایی، مالک یک شرکت ابریشم بود و به عنوان یک سرگرمی، مجموعه ای بزرگ از هنر آسیای جنوب شرقی داشت. امروزه خانه وی به همراه کلکسیون قابل توجهی، یک موزه شناخته می‌شود و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در تایلند است. بازدید درون خانه توسط تور به همراه راهنما انجام می‌گیرد.

فستیوال‌های بانکوک

در سرزمین لبخند هر مناسبتی برای جشن گرفتن مغتنم شمرده می‌شود. عموم مردم تایلند بودایی هستند بنابراین تقویم تایلندی پر است از مناسبت‌های آیین بودا. جشن‌های ملی و مراسم‌ سنتی تایلند برای توریست‌ها هیجان انگیز است و مردم محلی هم از حضور گردشگران خارجی در این آیین‌ها استقبال می‌کنند. اگر قصد دارید در زمان آیین‌های سنتی به بانکوک سفر کنید بهتر است تقویم را نگاه کنید؛  زیرا جشن‌های بودایی بر اساس تقویم قمری تعیین می‌شوند و تاریخ مناسبت‌ها سال به سال تغییر می‌کند؛

آب بازی

سونگکران(Songkran) همزمان با گرم‌ترین ماه تایلند در اردیبهشت برگزار می‌شود. در زمان برپایی این جشن پایتخت تایلند تبدیل به یک شهر مرموز و تقریبا بدون ترافیک می‌شود. در این زمان مردم شهر به شکل دوستانه‌ای همدیگر را هدف گلوله‌های آب و رنگ قرار می‌دهند.

سال نوی چینی

سال نوی چینی در تایلند به مدت یک هفته در اواخر ماه ژانویه برگزار می‌شود.
سال نوی چینی در محله چینی‌ها غوغایی برپاست. در این هفته مراسم مختلفی اعم از رژه سنتی اژدها، اجرای حرکات آکروباتیک و آتش بازی رونق دارد.

دور کردن بدشانسی

در اولین شب نوامبر که ماه کامل می‌شود مردم بانکوک برگ‌های شناوری را به آب می‌اندازند و اعتقاد دارند این کار بدشانسی را از زندگی آنها حذف می‌کند. برگ‌های شناور که غالبا برگ موز هستند صحنه زیبایی را در رودخانه بانکوک رقم می‌زنند که دیدنی است.

 

هتل های بانکوک

 

۱-آریاسومویلا

آریاسومویلا یکی از اسرارآمیزترین مکان‌های اقامت در بانکوک است. این ویلا در دهه ۱۹۴۰ بازسازی شد و ۲۴ اتاق آن مبلمان زیبای عتیقه با دکوراسیون اصیل تایلندی دارد. صبحانه این هتل گیاهی و بسیار لذیذ است. تمام امکانات رفاهی از قبیل تلویزیون، یخچال و دستگاه تهویه هوای مناسب در اتاق‌ها قرار داده شده است. این هتل مجهز به استخر روباز، جکوزی، باشگاه تندرستی و اتاق مراقبت از کودکان است. برای اقامت در این هتل پنج ستاره باید ۱۷۰ دلار بپردازید.

 

۲-سیام کمپینسکی

سیام کمپینسکی با استخرهای متعدد و دسترسی آسان به مراکز خرید یکی از بهترین گزینه‌های اقامتی در بانکوک است. در این هتل شیک و مدرن سرویس رایگان اینترنت پر سرعت بی سیم ارائه می‌شود و مهمانان می‌توانند از سه رستوران بین المللی و محلی هتل استفاده کنند.

اگر شما اتاقی با تراس کرایه کنید می‌توانید از منظره زیبای شهر لذت ببرید. قیمت اقامت یک شب در این هتل پنج ستاره مدرن برابر با ۱۵۰ دلار است.

 

۳-عمارت هتل پرایا

عمارت هتل پرایا متعلق به قرن ۱۹ است، هتلی با ۱۷ اتاق که نمای زیبایی به رودخانه شهر دارد. مبلمان این هتل آنتیک و مطابق با معماری داخلی تایلند است. هتل پرایا درست در مرکز شهر واقع شده و همین دسترسی شما را به نقاط گردشی آسان می‌کند. این هتل مجهز به استخر فضای باز، کتابخانه و اینترنت رایگان است. رستوران هتل پرایا با انواع غذاهای تایلندی و مدیترانه‌ای در خدمت مهمانان است. برای اقامت در این هتل باید بیش از ۶۰ دلار برای یک شب بپردازید.

۴-هتل رز

هتل رز با دکوراسیون زیبای سنتی و اتاق‌های مدرن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی است که نمی‌خواهند برای مکان اقامت هزینه زیادی بپردازند اما دوست دارند از خدمات خوبی بهره مند شوند. تمام اتاق‌ها به شکل زیبا و راحتی تزئین شده و استخر فضای باز در میان باغ‌های سرسبز گرمسیری اقامت زیبایی را برایتان رقم خواهد زد.

رستوران سنتی این هتل یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های تایلندی شهر است و علاوه بر این هتل دسترسی آسانی به وسایل حمل و نقل عمومی دارد. قیمت اقامت یک شب در این هتل سه ستاره حدود ۴۰ دلار است.

غذای معروف بانکوک

انکوک برای دوستداران خرید یک شهر ایده‌آل است اما برای دوستداران غذا یک بهشت مسلم! غذاهای تایلندی «آرویی ماک ماک»( Aroi MAK MAK) هستند؛ یعنی خیلی خیلی خوشمزه! کسانی که برای اولین بار به تایلند سفر می‌کنند معمولا برای امتحان کردن طعم‌های جدید کمی دلهره دارند اما توصیه ما به شما این است که دل‌تان را به دریا بزنید. غذای تایلندی یک ترکیب شگفت آور است که حتما باید امتحانش کنید. البته بهتر است قبل از سفارش در مورد محتویات غذاها دقت کنید تا گوشت غیر حلال در غذای‌تان نباشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code