دهلی نو،جمعیتی انبوه اما هماهنگ – آژانس هواپیمایی مهاجری خراسان

دهلی نو،جمعیتی انبوه اما هماهنگ

download
پرچم هند

دهلی نو بخشی از کلان شهر دهلی و پایتخت کشور هندوستانه، در واقع می‌شه گفت دهلی نو فشرده شده کل هندوستانه و لقب هندوستان کوچک رو به دوش می کشه. دهلی یکی از قدیمی‌ترین شهر های جهان به شمار می‌ره و حدودا ۵۰۰۰ سال قدمت داره. بسیاری از گردشگرایی که به اقصی نقاط دنیا سفر کردن، معتقدن که هرکسی باید حداقل یه بار تو زندگیش به دهلی سفر کنه. این شهر پر از شادی و هیجانه و سفر پر شور و زنده ای رو براتون رقم می‌زنه. دنیایی از رنگ ها انتظارتون رو می‌کشه که می‌تونه شما رو از یک‌نواختی های دور و بزتون و زندگی روز مره دور کنه. علاوه بر اون عطر و طعم غذاهای هندی هم خیلی طرفدار داره و می‌تونه یکی از دلایل اصلی سفرتون باشه، یادتون باشه تو این شهر فقط غذاهای هندی بخورید و طعم و مزه خاصش رو تو ذهنتون ثبت کنین.

مذهب

هند معجونی از ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون است که اغلب آنها از هندوئیسم، اسلام و آیین بودایی نشات گرفته‌اند.

حدود ۸۰٫۵٪ مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴٪ مسلمان هستند. هند همچنین بیش از ۲٫۳٪ مسیحی و ۱٫۹٪ سیک دارد. هند اگرچه زادگاه آئین بودا بوده، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود ۰٫۸٪ برآورد می‌شود. علاوه‌بر آن پیروان آیین جینیسم ۰٫۸٪ و مجموع پیروان دین زرتشتی، یهودی، بهایی و بقیه مذاهب ۰٫۴٪ می‌باشد. با این وجود هند بزرگ‌ترین اجتماع فرقهاحمدیه و مذاهب ایرانی بهائی و زرتشتی در سراسر جهان است. مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می‌کنند و در کشمیر، بیشتر جمعیت را تشکیل داده‌اند. به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را داراست.

زبان

تعداد گویش‌ها، لهجه‏ها و زبان‌هایی که روزانه در این کشور مکالمه می‌شود زیاد است و این در حالی است که زبان‌های هندی و انگلیسی ارتباطات رسمی و امور دولتی را برعهده‌ دارند. در قانون اساسی هند، زبان هندی زبان رسمی سراسر کشور اعلام شده‌است. افزون برآن در سال ۲۰۰۵ زبان‌هایی که به‌عنوان زبان‌های ملی هند شناخته شده‌اند به ۲۲ زبان رسید. زبان‌های سانسکریت و تامیل زبان‌های اصلی و سنتی هند شناخته می‌شوند و در طول تاریخ طولانی این سرزمین در تغییر و تحول زبان‌های رایج در این منطقه زبان‌های فارسی و انگلیسی نقش مهمی بر عهده داشته‌اند. سالیان دراز حکومت استعماری بریتانیا بر شبه قاره و انجام بخش عمده‌ای از امور اداری به زبان انگلیسی موجب شده این زبان، زبان دوم بسیاری از مردم هند باشد. زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت.

پول رایج

واحد پول رسمی این کشور روپیه هند است که اجزاء آن پیسه (یک صدم روپیه) می‌باشد. برابری یک دلار آمریکا با پول هند بین ۴۳ تا ۴۷ روپیه در نوسان است


۱-قلعه سرخ

بزرگترین مرکز جلب توریست در دهلی است. دستور احداث این قلعه را شاه جهان (امپراتور گورکانی)، وقتی که پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد. این قلعه به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیر است. این بنا شامل بخش‌ها و اجزاء مختلفی است که شامل تالارها، ایوان‌ها و بناهای گوناگون خصوصی و عمومی باشکوه و زیبایی است .

۲-مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد، که در گذشته به نام «مسجد جهان نما» شهرت داشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد در جهان اسلام است. این بنا به دستور شاه جهان سازنده تاج محل در سال ۱۶۵۶ میلادی ساخته شده است. این مسجد که روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار دارد، یکی از مراکز مهم مسلمانان هند به شمار می‌رود. محوطه خارجی این مسجد می‌تواند بیش از ۲۵ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و از جمله اشیاء باستانی که در این مسجد نگهداری می‌شود، قرآنی است که روی پوست آهو نوشته شده است. برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت بیش از ۶ سال کار کرده‌اند. سقف این مسجد دارای سه گنبد است که روی آن‌ها با مرمرهای سیاه و سفید تزیین شده است. دو مناره این مسجد دارای ۴۰ متر ارتفاع هستند.

۳-آرامگاه همایون

همایون دومین پادشاه امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان هند بود که پس از پانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسب اول تاج و تخت خود را باز ستاند و به هند برگشت اما پس از چند ماه به طور ناگهانی و بر اثر سقوط از پله‌های کتابخانه‌اش فوت کرد. این آرامگاه با شکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشنا شده بود ساخته شد. کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲ یک سال پس از مرگ همایون آغاز و هشت سال به طول انجامید. معماران این باغ سید محمد بن میرک غیاث الدین و پدر وی میرک غیاث الدین بودند که از هرات به دهلی آورده شده بودند. این آرامگاه با الهام از مقابر ایرانی و فضای چهار باغ یا باغ جنت ساخته شده که اولین باغ به این سبک در هندوستان به شمار می‌رود.

۴-درگاه حضرت نظام الدین

در نزدیکی مقبره همایون، درگاه صوفی بزرگ هند، خواجه نظام الدین اولیا (۱۲۳۸ – ۱۳۲۵ میلادی) در محلی شلوغ و پر تراکم، میزبان جمع کثیری از زایران مسلمان و غیر مسلمان است

۵-قُطُب منار

ارتفاع این منار عظیم ۵/۷۲ متر است که ۳۹۹ پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده و جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارز معماری هندو – اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. این بنا در کنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹ میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده. در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجود دارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

 

۶-بنای یادبود مهاتما گاندی

سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸ به قتل رسید. هر ساله در روز سی ام ژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد

۷-کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان 

در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه (معروف به ساوت بلاک South Block) در حاشیه شرقی و ساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده است. این مجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی‌نو است.

 

کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق است. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالی یک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخ قرار دارد که محل برگزاری رسمی ترین برنامه‌های رئیس جمهور هندوستان است. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره‌های آن به مساحتی بیش از ۷۵۰ متر مربع، تماماً با نقاشیهای ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده‌است.

۸-دروازه هند 

این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲ متر در محوطه‌ای باز و نزدیک به کاخ ریاست جمهوری هند توسط معمار انگلیسی دهلی نو در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است. در واقع یادبودی است برای ۹۰ هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اول کشته شده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده است. (با دروازه هند در بمبئی اشتباه نشود.)

۹-جنتر منتر

این بنا به عنوان مرکز رصدخانه و تحقیقاتی نجومی توسط حاکم جیپور، در سال ۱۷۲۴ ساخته شده ‌است. توسط این بنا که دارای محاسبات نجومی است، گردش ستارگان را اندازه گیری می‌کردند.

۱۰-قلعه کهنه هند

قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاه سوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده است

۱۱-صفدر جنگ

بنای آرامگاه صفدر جنگ، وزیر دربار گورکانی، آخرین سبک معماری باغ مقبره‌ای دهلی در دوران امپراتوری مغولی هند است که در خلال سال‌های ۱۷۵۳ تا ۱۷۵۴ در زمان محمد شاه گورکانی، پادشاه هند، ساخته شده ‌است.

 

۱۲-بازار چندی چوک

بازار بزرگ چندی چوک (به معنای میدان نقره) که روبه روی قلعه سرخ و در ضلع شمالی مسجد جامع دهلی قرار دارد، توسط جهان آرا بیگم دختر شاه جهان و به دست سازندگان تاج محل ساخته شده است. این بازار سنتی دارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهد. این بازار توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانال هنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشیده است

۱۳-قلعه تغلق آباد

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله ۸ کیلومتری از قطب منار قرار دارد که به دلیل استراتژیک احداث گردیده و اکنون تعداد کمی از استحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است. براساس برخی حکایات ویران شدن شهر بر اثر نفرین خواجه نظام الدین اولیا بوده است

 

۱۴-فیروز شاه کتلا

در شهر فیروزآباد هند، نزدیک به دهلی گیت در قرن ۱۴ میلادی به وسیله فیروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگی به ارتفاع ۱۴ متر حامل پیغام صلح آشوکا در این محل قرار دارد.

 

۱۵-معبد آکشاردام بزرگترین معبد هندو‌ها در جهان

معبد آکشاردام که بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حساب می‌آید، چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا، کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیر اسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

۱۶-پارک دهلی

لودی گاردن پارک پنج حس (Garden of Five Senses)، نهرو پارک، بودا پارک، پارک آهوها(Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجمل خان و مجموعه دهولاکن از معروفترین پارک‌های این شهر محسوب می‏شوند.

۱۷- بازار Dilli Haat

 

Dilli Haat یک بازار بزرگ روباز است که توسط دولت اداره می‌شود. مکانی مناسب برای خرید انواع آثار هنری، صنایع دستی و غذاهای هندی. در اینجا می توانید انواع صنایع دستی را بدون واسطه تهیه کنید. این بازار تمام محیط مورد نیاز فروشگاه‌های روستایی  را بدون به خطر انداختن نیازهای مدرن امروزی فراهم می کند. اگر می خواهید به دنیایی از هنر و میراث هندی پا بگذارید، بازدید از این بازار را از دست

ندهید.

۱۸- معبد لوتوس

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی، توسط فریبرز صهبا به طور کامل از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. این بنا به شکلی ساخته شده است که نماد مشترک آیین هندو، بودایی، اسلام و جین باشد. مهم نیست که شما چه اعتقادی دارید، در هر صورت این بنا را زیبا، باشکوه، تاثیرگذار و غیر منتظره خواهید یافت

غذاهای محلی دهلی

دهلی شهری برای تجربه بسیاری از غذاهای محلی و خوش طعم کشور هند  است.

  • آلو چات

برای این غذای بسیار ساده و خوشمزه، سیب زمینی آب پز که هندی‌ها به آن آلو می گویند به صورت مکعبی خرد شده و سرخ می‌شود و پس از افزودن ادویه‌های مخصوص با استفاده از خلال دندان سرو می‌شود. گاری‌های فروش این چات های تند در خیابان‌های دهلی به چشم می‌خورد.

  • آلو تیکی

 

این چات خیابانی معروف یا اسنک، یک نان سیب زمینی سرخ شده طلایی است که معمولا با چیزی شبیه نخودفرنگی یا عدس پر شده و به همراه انواع مختلفی از چاتنی های تند و یا گاهی اوقات چله (نخود) سرو می‌شود.

  • مرغ کره‌ای

یکی از خوشمزه‌ترین و متداول‌ترین غذاها و صد البته گران‌ترین آن‌ها است. مرغ کره‌ای یک غذای کلاسیک هندی است که می‌توانید آن را در تمامی رستوران‌های هند و رستوران‌های هندی سراسر دنیا پیدا کنید. این غذا هم با مرغ استخوان‌دار و هم بدون استخوان سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا، مرغ را به مدت یک شب داخل ماست و مخلوطی از ادویه‌ها می‌خوابانند و با سس مخصوص کره، پوره‌ی گوجه‌فرنگی و چندین نوع ادویه می‌پزند که به این غذا طعم بسیار مطبوعی می‌دهد. ادویه‌ی مرغ کره‌ای بیش از دیگر غذاهای هندی است و برای افرادی مناسب است که عاشق ادویه‌جات هستند. این غذا در هند و حتی سایر کشورها بسیار طرفدار دارد.

۴- مرغ تندوری

مرغ تندوری نام غذایی است که با طبخ مرغ در تنور به دست می‌آید. پیشینه ابداع این غذا بر می‌گردد به یک هندوی پنجابی به نام کاندان لالگوجرال که از پاکستان فرار کرد و رستوران موتی ماهال را در دهلی تاسیس کرد. این رستوران همچنان پابرجاست و هر دو غذای مرغ تندوری و مرغ کره‌ای را ابداع کرده است. البته نمی‌توان دقیق اظهار کرد که دستور پخت از کجا آمده است ولی می‌توان با اطمینان آن را یک غذای محلی دهلی دانست. مرغ در کشک خوابانده می‌شود و کاملا ادویه‌دار می‌شود تا به رنگ قرمز مایل به زرد برسد و سپس در یک تنور با درجه حرارت بسیار بالا پخته می‌شود. معمول‌ترین روش سرو به صورت قطعه‌هایی به همراه استخوان است. طعم تند و ادویه دار مرغ آن را از غذاهای معمول سایر کشورها متمایز می‌کند.

هتل های دهلی نو

  • Hyatt Regency

به دنبال این هستید که چند روز عالی داشته باشید و امکانات مختلفی در اختیار شما قرار داشته باشد، Hyatt Regency یک گزینه مناسب خواهد بود. این هتل در Bhikaji Cama قرار دارد که در نزدیکی سفارت‌خانه، شرکت‌های بزرگ و فرودگاه گاندی واقع شده است و این موضوع آن را تبدیل به یک انتخاب مناسب در سفر‌های تفریحی و تجاری می‌کند. پس اگر تصمیم به یک استراحت دارید، خدمات بی‌شمار این هتل نظیر اسپا، باشگاه، استخر شنا و… می‌‌توانند خستگی را از تن شما درکند.

  • هتل Imperial

سبک و سیاق خاص و قدیمی هتل Imperial باعث شده که توجه گردشگران در هر نقطه‌ای از جهان به این هتل جلب شود. از ۱۹۲ اتاق و ۴۳ بخش این هتل می‌توان به رستوران، شیرینی پزی، کافی شاپ، بار در کنار استخر، اسپا، باشگاه و… اشاره کرد که تمام این خدمات یک سفر تجاری خوب را برای شما رقم خواهد زد. البته اگر یکی از میهمانان هتل Imperial باشید فاصله اندکی بین شما و مکان‌های برجسته هند وجود دارد که می‌توان به موزه ملی، Jantar Mantar، India Gate و Birla Temple اشاره کرد.

 

  • Taj Palace

یکی از لوکس‌ترین هتل‌های هندوستان Taj Palace نام دارد که حتی در جهان نیز شهرت پیدا کرده است. از ویژگی‌های این هتل می‌توان به وعده‌های مختلف ناهار، استخر بیرون از هتل و مرکز ورزشی اشاره کرد. در واقع شما در این مکان می‌توانید از سفر تجاری خود بیشترین لذت را ببرید. Taj Palace با توجه به ساختار خود قابلیت‌ها و خدمات جالبی را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

  •  Leela Palace

هتل Leela Palace در یک مکان دیپلماتیک از هند قرار گرفته که فرودگاه گاندی نیز در نزدیکی آن واقع شده است. این هتل خدمات با ارزشی را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد که ساختمان آن نیز طراحی زیبایی دارد. شما می‌‌توانید در یکی از ۲۶۰ اتاق این هتل ساکن شوید و از خدمات ضروری و لوکس آن‌ها نظیر تلویزیون و پخش کننده DVD، چای و قهوه ساز، مبلمان راحت و حمام زیبایشان استفاده کنید. غذاهای موجود برای وعده ناهار نیز یکی دیگر از قابلیت‌های رستوران Leela Palace به حساب می‌آید که شما در این محل می‌توانید چندین خوراکی مختلف را نظیر غذاهای اروپایی و ژاپنی میل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code