توریسم درمانی – آژانس هواپیمایی مهاجری خراسان
 

توریسم درمانی

متخصص مجرب

علم و دانش

کمترین هزینه


گردشگری سلامت چیست؟ به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند. در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود:
1- گردشگری پزشکی (Medical Tourism): درواقع رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک ها و بیمارستان های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه های درمانی مناسب انجام می گیرد. ما معتقدیم که گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری هاست. زیرا مستقیما با جان و سلامت گردشگر مرتبط است. گرچه بسیاری از کشورهای توریستی دنیا امروزه برای کسب درآمد، خدمات گردشگری درمانی را ارائه می دهند اما مطمئنا توانمندی یک کشور در علم پزشکی و خدمات درمانی برخلاف گردشگری تفریحی و ورزشی و … چیزی نیست که صرفا با ساخت و ساز و صرف پول بدست آید. وجود پزشکان متبحر و با تجربه، سابقه علم پزشکی، وجود زیرساخت های درمانی و نظارتی، وجود بیمارستان ها و کلینیک های استاندارد، تجهیزات پزشکی کامل و به روز، همچنین وجود قوانین و نظارت های پزشکی جزو زیرساخت های مهم درمانی یک کشور به شمار می روند؛ تا آن کشور بتواند در مرحله بعدی با ادغام خدمات اقامتی و گردشگری اقدام به فعالیت در زمینه گردشگری سلامت کند. قابل ذکر است که کشور ایران دارای پیشینه پزشکی هزاران ساله است و همواره پزشکان ایرانی در سطح بین المللی شناخته شده بوده اند.
۲– گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism): سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل های جراحی صورت می گیرد. به لطف خدا طبیعت متنوع ایران انواع و اقسام منابع طبیعت درمانی را در اختیار انسان ها گذاشته است. درحال حاضر در ایران مراکز بسیاری وجود دارد که در کنار منابع طبیعت درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده اند. تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت های خداوند استفاده کنند.
۳– گردشگری تندرستی (Wellness Tourism): در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی ها، تنش ها و آلودگی های زندگی شهری هستند. یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای گردشگری درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است. از دیگر جاذبه های گردشگری تندرستی در ایران وجود هتل ها و ویلاهای جنگلی، کویری، ساحلی و یا کوهستانی است. که افراد می توانند در آرامش کامل در محیط زیست پاک تندرستی خود را بهبود بخشند.
درباره گردشگری پزشکی: همانطور که گفته شد گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی –Medical Tourism شاخه‌ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص از کشورش به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود. عموما برای گردشگری درمانی سه انگیزه اصلی وجود دارد:
  • درمان در کشوری با سطح امکانات و توانمندی های درمانی بالاتر
  • درمان با هزینه های درمانی پایین تر
  • عدم انتظار در لیست نوبت درمانی
خدمات ارائه شده در توریسم پزشکی بسیار متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد. به طور کل خدمات گردشگری سلامت نیز به دو شاخه خدمات گردشگری(شامل: اخذ ویزا، اخذ بلیت سفر، رزرو هتل، ترانسفر شهری، لیدر، خدمات تفریحی و … ) و خدمات پزشکی (از خدمات بیسیک و ساده دندان پزشکی یا چک آپ تا عمل های جراحی‌ پیشرفته همچون تعویض زانو، جراحی قلب و یا جراحی‌های زیبایی) تقسیم می شود. یک مقصد گردشگری سلامت باید خدمات گردشگری را در کنار خدمت درمانی به گردشگران سلامت ارائه کند. گفته شده است پیشینه توریسم پزشکی به هزاران سال قبل در یونان قدیم بر می‌گردد، در آن زمان زمان بیماران و یا زائران از نقاط مختلف با گذر از دریای مدیترانه خود را به منطقه‌ای در خلیج «سرونیک» به نام «اپیدوریا» می‌رساندند. اعتقاد ها اینگونه بود که مهراب خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا قرار دارد. بیماران با روزه گرفتن و نیایش به دنبال شفاء بیماری‌های خود بودند. در حال حاضر اپیدوریا قدیمی‌ترین خاستگاه گردشگری پزشکی در جهان شناخته می‌شود. گرچه امروزه این مفهوم را به عنوان گردشگری مذهبی نام می بریم.

تاریخچه طب ایران

بدون شک علم پزشکی قدمتی چندین هزار ساله در ایران دارد. ایران در کنار چین، هند، مصر، یونان و رم صاحب یکی از قدیمی ترین و موثرترین مکاتب پزشکی دنیاست. بقراط یونانی گفته است که برخی از مبانی دانش پزشکی خود را از پزشکان ایران باستان برداشت کرده است. تصویر زیر جمجمه دختر ۱۳ ساله ای است که حدود ۴۸۰۰ سال پیش در شهر سوخته در سیستان مورد جراحی مغز قرار گرفته است. علائم ترمیم استخوان نشان از زنده ماندن و موفقیت آمیز بودن آن عمل می باشد. در کتابها و مدارک ایران باستان به پزشکی به نام تریتا Treata اشاره می شود که اولین پزشکی است که در تاریخ ایران از بیش از پنج هزار سال پیش، به جراحی پرداخته و قدیمی ترین مکتب پزشکی ایران [و شاید جهان] را بنیاد نهاده است. بطوری که پژوهشگران بر این باورند که واژه انگلیسی Treatment نیز از نام تریتا Treata این پزشک ایرانی آریایی برخواسته است. از دیگر طبیبان ایران کهن که شهرت جهانی یافتند می توان به زکریای رازی و ابوعلی سینا اشاره کرد. این دو به گفته محققان بزرگترین پزشکان و دانشمندان مسلمان در دوران خود بودند. محمّد زَکَریای رازی Zakariyyā al-Rāzī (سال ۲۴۳ تا ۳۰۴ هجری شمسی). وی علاوه بر طبابت فیلسوف و شیمی دان برجسته دوران بود. به عنوان مثال وی را کاشف الکل و اسید سولفوریک می دانند. فهرستی بالغ بر ۲۷۱ کتاب و مقاله پزشکی، فلسفی، شیمی، ریاضیات و غیره از آثار او بجا مانده است. ابوعلی سینا یا ابن سینا Avicenna (سال ۳۵۹ تا ۴۱۶ هجری شمسی). ابوعلی سینا نیز علاوه بر پزشکی، به عنوان فیلسوف، دانشمند و شاعر بزرگ دنیای اسلام شناخته می شود. بسیاری او را معروف ترین دانشمند تاریخ ایران و یکی از ۱۰ فیلسوف برتر تاریخ دنیا می دانند. او ۴۵۰ کتاب در زمینه های مختلف به ویژه پزشکی و فلسفه نوشته است. کتاب قانون ابن سینا از معروف ترین کتب پزشکی کهن در دنیا شناخته می شود. از قرن دوازدهم تا شانزدهم کتاب قانون وی جزو برترین منابع علم پزشکی در اروپا تدریس می شده است. طب نوین در ایران در سال ۱۲۳۰ هجری شمسی در مرکز آموزش پزشکی به عنوان بخشی از مدرسه دارالفنون بنیان گذاشته شد. معلمانی از اتریش و ایتالیا به آموزش نخستین پزشکان مدرن ایرانی می پرداختند. امروزه پس از گذشت بیش از یک و نیم قرن از شروع آموزش طب نوین در ایران ۳۴ دانشگاه پزشکی در سراسر کشور به آموزش پزشکان ایرانی می پردازند. در پزشکی مدرن پزشکان بسیار برجسته ایرانی در سراسر دنیا در حال طبابت می باشند. از جمله آنان می توان به پروفسور مجید سمیعی (دارنده عنوان برترین جراح مغز دنیا در سال ۲۰۱۴) و پروفسور حسین صادقی (از برترین جراحان قلب دنیا) اشاره کرد.

استفاده از خدمات توریسم درمانی

شرکت هواپیمایی مهاجری در راستای جذب توریست های متقاضی درمان در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان (مشهد مقدس) آمادگی دارد تا نسبت به جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی از اقصی نقاط کشور و جهان اقدام نماید. وجود پزشکان و دندانپزشکان مجرب و همچنین مراکز درمانی مجهز از جمله بیمارستان فوق تخصصی رضوی، بیمارستان فوق تخصصی چشم خاتم الانبیا، بیمارستان فوق تخصصی قلب جوادالائمه، بیمارستان تخصصی موسی ابن الجعفر و نیز کلینیک های مجهز برای جراحی های زیبایی، پوست ، کاشت مو، لیزر و آزمایشگاه ها و مراکز تشخیص طبی مجهز به مدرن ترین تجهیزات دنیا و … شهر مشهد را به کانون جذب توریستهای متقاضی درمان تبدیل نموده است.
دلایل انتخاب مراکز توریسم درمانی مشهد: (MMTC)
وجود پزشکان، جراحان و پرستاران بسیار واجد شرایط، ماهر و دارای مدارج علمی بالا
– وجود بیمارستانها و مراکز درمانی مجهز به بهترین تجهیزات پزشکی و برخوردار از آخرین فن‌آوری‌ها
– ارائه خدمات درمانی با بالاترین کیفیت و استانداردهای بین المللی

– نداشتن لیست انتظار برای توریسم درمانی
– ارائه بهترین خدمات با صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه ها نسبت به سایر نقاط جهان
– امکان همزمان نمودن سفر درمانی با یک سفر کاری، تعطیلاتی، زیارتی و یا تفریحی
– برقرار بودن خطوط هوایی مستقیم با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان
– ارتباطات خطوط ریلی مستقیم با کشورهای همسایه
– وجود مراکز زیارتی، تفریحی، تفرجگاهی، بازارهای خرید، چشمه‌های آب گرم فراوان و متنوع   متقاضیانی که تمایل دارند از امکانات و پتانسیل های درمانی شهر مقدس مشهد استفاده نمایند، می توانند درخواست خود را جهت هماهنگی خدمات زیر در شهر مشهد به واحد رزرواسیون شرکت ارائه نمایند :
بلیط رفت و برگشت
ترانسفر فرودگاهی و مراکز درمانی
درخواست خودرو های ویژه اورژانس
اقامت در هتل سخاوت(اتاق های با امکانات و شرایط ویژه جهت بیماری های خاص)
هماهنگی وقت ملاقات با پزشکان متخصص، مراکز درمانی، بیمارستان ها، کلینیک ها، آزمایشگاه ها و …
هدف ما این است ضمن هماهنگی و برنامه ریزی دقیق بر اساس نیازهای میهمانان آسودگی خاطر را برای آنان فراهم کنیم.

درخواست توریسم درمانی

  • لطفاً یک مقدار بین 10 و 10 را وارد نمایید .